Na zamku w Sandomierzu można oglądać wystawę przygotowaną przez kielecką delegaturę IPN

Do 8 lutego 2019 r. w Muzeum Okręgowym znajdującym się na Zamku Królewskim w Sandomierzu (ul. Zamkowa 12) można oglądać wystawę „Ziemia Świętokrzyska: Droga do Niepodległości 1914-1918”, przygotowaną przez Delegaturę IPN w Kielcach.

Ekspozycja przedstawia najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości na terenie obecnego województwa świętokrzyskiego, w latach 1914-1918. Na kilkudziesięciu planszach zwiedzający zobaczą unikatowe zdjęcia z czasów wojny, m.in. obchody setnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu, oddziały legionistów podczas bitwy austriacko-rosyjskiej pod Konarami czy z okresu bitwy pod Tarłowem. Ekspozycja przedstawia działania zbrojne prowadzone pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, aktywność społeczną i polityczną polskiej ludności oraz politykę państw zaborczych.

Wystawa opracowana została w dużej mierze na podstawie niepublikowanych dotychczas materiałów ikonograficznych, pochodzących z muzeów, archiwów polskich i zagranicznych oraz zbiorów prywatnych. Po Sandomierzu będzie prezentowana w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.