II Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej i Niepodległościowej „Śladami Niepodległości“ – Rybnik – Boguszowice Stare, 8 czerwca 2019

Festiwal odbył się 8 czerwca 2019 roku w Rybniku, w amfiteatrze „Farskiego Ogrodu” w dzielnicy Boguszowice Stare (ul. Małachowskiego  18). W tegorocznej edycji wzięło udział sześćdziesięciu uczestników, w tym siedemnastu wykonawców.

„Śladami Niepodległości” to II Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej i Niepodległościowej zorganizowany przez harcerki i harcerzy Boguszowickiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Ślady”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów setnej rocznicy Powstań Śląskich.   Festiwal ma na celu również godne upamiętnienie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jest sposobem na wyrażenie miłości do Ojczyzny przez młodych ludzi z całej Polski.

Festiwal był miejscem spotkania harcerzy i skautów z różnych organizacji i środowisk, których wspólnym celem jest ocalenie i utrwalenie pamięci o historii naszego regionu, kraju oraz integracja młodych ludzi, dla których niepodległa Ojczyzna jest dobrem wspólnym. W tym roku,  w setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego pragniemy, by festiwal wzmocnił świadomość historyczną Polaków na temat znaczenia Powstań Śląskich w dążeniu do niepodległości kraju. Tematyką festiwalu były piosenki z okresu Powstań Śląskich oraz piosenki niepodległościowe, niosące pochwałę wolności i jej 100-letniej historii w Polsce. Całodniowemu wydarzeniu towarzyszyła również strefa harcerska - gier terenowo-historycznych, w której uczestnicy wydarzenia mogli wykazać się swoimi umiejętnościami i posiąść wiedzę historyczną. Zawodnicy spotkali postacie, które odegrały istotną rolę podczas Powstań Śląskich w drodze do niepodległości, oraz wykorzystali w praktyce znajomość technik harcerskich. Poprzez grę terenowo-historyczną chcieliśmy ukazać, jak wielką rolę w Powstaniach Śląskich i w dążeniu Polski do niepodległości odegrali harcerze.

Dodatkową atrakcją festiwalu była  „Strefa Historii – 100 lecie Powstań Śląskich”, a jej gospodarzami byli: Grupa Rekonstrukcyjna, pracownicy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz edukatorzy Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnego IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, którzy przygotowali dla dzieci i młodzieży tematyczne stoiska, prezentacje i wystawy historyczne bezpośrednio nawiązujące do Powstań Śląskich. Na zakończenie festiwalu odbył się  występ artystów polskiej sceny muzycznej – zespołów „Dom o Zielonych progach” i „ Lubelska Federacja Bardów”, którzy wprowadzili nas w klimat pieśni z krainy łagodności, szeroko rozumianej jako poezja śpiewana.

Wyniki drugiej edycji festiwalu:
  • W kategorii soliści 10-12 lat wygrali:

I miejsce: Karolina Ćwiertnia

II miejsce: Martyna Olszowiec

III miejsce Hanna Francuz

  • W kategorii soliści 13-15 lat wygrali:
II miejsce ex aequo: Ewa Borowiec, Karolina Olszowiec
III miejsce: Milena Pawlaczek
  • W kategorii soliści 16+ wygrali:
I miejsce: Patrycja Piwowar
  • W kategorii zespoły przyznano wyróżnienie:

duet Zakurzone Gitary

  • W kategorii drużyny wygrali:
I miejsce: Chwila Refleksji
II miejsce ex aequo: Harcerski zespół "Fryteczki", 13 RDH im. Harcerzy Buchalików "Bratnie Dłonie".
 

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności byli współorganizatorami festiwalu.

Patronat medialny: Gość Niedzielny, Radio eM, TVP 3 Katowice.

Więcej informacji:

 http://slady.org.pl/sladami-niepodleglosci/