Prezentacja wystawy „...Będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918-1921” – Łódź, 5-24 listopada 2019

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza na Plac Katedralny im. Jana Pawła II w Łodzi, gdzie do 24 listopada prezentowana jest wystawa pt. „...Będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918-1921”. W uroczystym wernisażu wziął udział dr Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału IPN.

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Jej tematem jest walka Polski o granice w latach 1918–1921.

– Na 19 planszach pokazano wysiłek Polaków w ustaleniu granic odrodzonej Polski zarówno żołnierzy, ochotników, jak i dyplomatów. Między innymi wystawa porusza zagadnienia dotyczące obrony Lwowa, Powstań: Wielkopolskiego, Śląskich, i mało znanego polskiemu odbiorcy Powstania Sejneńskiego. Dużo miejsca poświęcono również najważniejszej, decydującej o losie młodego państwa, wojnie z bolszewikami – mówi o wystawie dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz.

– Ciekawa jest też forma artystyczna wystawy, nawiązująca do najnowszej produkcji Instytutu, prequela „Niezwyciężonych” pt. „Czas próby”– dodaje.

„Polska będzie wielka albo nie będzie jej wcale” – te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, otwierające wystawę plenerową, pokazują, czym tak naprawdę była walka Polaków o granice w latach 1918–1921. Po odzyskaniu niepodległości nadszedł czas trudnych decyzji i próby dla narodu polskiego. Walka toczyła się nie tylko o kształt konkretnej granicy czy przynależność danego regionu, ale przede wszystkim o ducha polskiej państwowości.

Wystawa prezentowana będzie w Łodzi do 24 listopada.

foto: Kornelia Młynarczyk

Pliki do pobrania