Obchody Narodowego Święta Niepodległości

IPN Gdańsk zaprasza na wirtualny spacer po miejscach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i powrotem Pomorza do Polski, prelekcję online, a także interesujące wystawy.

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości IPN Gdańsk przygotował szereg inicjatyw. Ze względu na sytuację epidemiczną, większość z nich odbędzie się online.

 • Mapa trójmiejskich miejsc upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości
 • Polskie Symbole Narodowe (plansza tytułowa wystawy)
  Polskie Symbole Narodowe (plansza tytułowa wystawy)
 • Ojcowie Niepodległości (plansza tytułowa wystawy)
  Ojcowie Niepodległości (plansza tytułowa wystawy)

 

 • W dniach 10-11 listopada delegacje IPN Gdańsk złożą kwiaty pod trójmiejskimi upamiętnieniami związanymi z bohaterami polskiej niepodległości i wolności.

W dniu 10 listopada przedstawiciel Oddziału IPN w Gdańsku, z zachowaniem zasad ostrożności związanych z COVID-19, złożył kwiaty przy pomnikach: Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku i Gdyni oraz Anny Walentywicz w Gdańsku-Wrzeszczu. Kwiaty złożyliśmy także pod pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II i Prezydenta Ronalda Reagana na gdańskim Przymorzu.

 

 • 11 listopada na Cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy bez udziału gości odbędzie się odsłonięcie pomnika nagrobnego kpt. Wacława Denhoffa-Czarnockiego, legionisty, żołnierza w wojnie polsko-bolszewickiej

 

W 102. rocznicę odzyskania niepodległości przedstawiciel Oddziału IPN w Gdańsku uczestniczył w patriotycznej uroczystości, zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Godność”. Rozpoczęła się ona od złożenia kwiatów pod pomnikami Ojca Świętego Jana Pawła II i Prezydenta Ronalda Reagana na Przymorzu, a także Marszałka Józefa Piłsudskiego w Strzyży. Wśród uczestników wydarzenia obecna była prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, radni gdańskiego magistratu, piłsudczycy. Dalsza część uroczystości, czyli Msza święta, odbyła się w Bazylice pw. św. Brygidy w Gdańsku.

We Mszy świętej udział wzięli wojewoda pomorski Dariusz Drelich, poseł Kazimierz Smoliński, przedstawiciele parlamentu, samorządu Gdańska, a także Stowarzyszenia „Godność”, na czele z prezesem Czesławem Nowakiem. Mszę odprawił proboszcz bazyliki, ks. prałat Ludwik Kowalski, który wygłosił homilię nawiązującą do historii i znaczenia Narodowego Święta Niepodległości.

Na zakończenie Eucharystii miało miejsce poświęcenie miniaturki pomnika św. Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana, którą Stowarzyszenie „Godność” ufundowało na pamiątkę obecności prezydenta USA w bazylice św. Brygidy jesienią 1990 r. Miniaturka została umiejscowiona tuż przy Epitafium katyńskim we wschodniej nawie świątyni. Upamiętnia dwie wyjątkowe osoby, które przyczyniły się do obalenia komunizmu i odzyskania przez Polskę niepodległości w 1989 roku.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentował Marcin Węgliński z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej.

 • Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #1
  Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #1
 • Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #2
  Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #2
 • Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #3
  Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #3
 • Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #4
  Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #4
 • Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #5
  Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #5
 • Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #6
  Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #6
 • Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #7
  Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #7
 • Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #9
  Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #9
 • Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #10
  Fot. Krzysztof Sosnowski (Stowarzyszenie „Godność”) #10