Ósmy odcinek „Gońca Historycznego IPN” w TVP Historia – 15 grudnia 2017 (powtórka we wtorek, 19 grudnia 2017)

„Goniec Historyczny IPN” przedstawia pełne spektrum działań Instytutu w Polsce. Autorzy prezentują kulisy najciekawszych badań i śledztw, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Każdy odcinek poświęcony jest odrębnej historii, nierzadko budzącej wielkie emocje wśród Polaków i będącej przedmiotem sporów.

W ósmym odcinku „Gońca Historycznego IPN”,  wyemitowanym na antenie TVP Historia 15 grudnia 2017, o godz. 18:45 (powtórka we wtorek, 19 grudnia 2017, o godz. 12:00) przedstawiamy najnowszy projekt Instytutu Pamięci Narodowej „Akademia Niepodległości”, zainicjowany w Stróży w województwie małopolskim. Ponadto mówimy o jednej z najważniejszych postaci polskiej historii dwudziestego wieku – Józefie Piłsudskim, którym interesowała się carska ochrana.

W Stróży w 1913 roku powstała pierwsza na ziemiach polskich Oficerska Szkoła Strzelecka, stanowiąca bazę  kadrową dla przyszłych polskich formacji wojskowych. Tam właśnie 9 grudnia 2017 r. odbyła się uroczysta inauguracja Obchodów Stulecia Niepodległości Polski z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Instytut Pamięci Narodowej przygotował z okazji Stulecia Niepodległości bardzo bogaty program edukacyjny, a w nim między innymi ogólnopolski projekt edukacyjny „Akademia Niepodległości”, którego zadaniem jest upowszechnianie wiedzy historycznej, promowanie postaw obywatelskich opartych na patriotyzmie, szacunku dla tradycji niepodległościowych, a także ogłoszony w Stróży konkurs dla dzieci i młodzieży „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej”, który ma na celu zainspirowanie młodzieży szkolnej do poszukiwania w swoich miejscowościach bohaterów zasłużonych w walce o niepodległość oraz odkrywanie ich historii.

W drugim felietonie przybliżamy postać Naczelnika Państwa, Marszałka Polski, twórcy Legionów – Józefa Piłsudskiego, który za swoją działalność niepodległościową już w czasie studiów znalazł się w tajnych aktach ochrany. To zainteresowanie tajnej policji carskiej trwało aż do likwidacji ochrany i przejęcia władzy przez bolszewików. W aktach carskiej ochrany Józef Piłsudski i jego współpracownicy jawią się jako jedno z ważniejszych zagrożeń politycznych.

* * *

Cykliczny program „Goniec Historyczny IPN” pod redakcją Bartłomieja Grudnika ruszył we wrześniu 2017 roku na antenie TVP Historia. Gospodarzem programu jest dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN dr Dariusz Iwaneczko. Emisja kolejnych odcinków – co dwa tygodnie. „Goniec Historyczny IPN” prezentuje pełne spektrum działań Instytutu w Polsce. Autorzy przedstawiają kulisy najciekawszych badań i śledztw, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Ukazują także wpływ działalności jego pracowników na współczesne wydarzenia polityczne i życie społeczne. Każdy odcinek poświęcony jest odrębnej historii, nierzadko budzącej wielkie emocje wśród Polaków i będącej przedmiotem sporów. Pozwoli na nowo odkrywać białe plamy, często powstałe z powodów politycznych bądź braku źródeł historycznych. W programie wypowiadają się m.in. eksperci i pracownicy naukowi.

Zachęcamy do obejrzenia poprzednich odcinków „Gońca Historycznego IPN”: