I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej i Niepodległościowej "Śladami Niepodległości" – Rybnik-Boguszowice Stare, 9 czerwca 2018

9 czerwca 2018 r. w Boguszowicach Starych („Ogród Farski“) odbył się I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej i Niepodległościowej „Śladami Niepodległości". Festiwal został zorganizowany przez Boguszowickie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Ślady“ dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz dla wyrażenia szacunku do Ojczyzny przez młodych ludzi z całej Polski w roku 2018 ogłoszonym jako „Rok Harcerski“. Festiwal był płaszczyzną dla spotkania harcerzy i skautów z różnych organizacji i środowisk, których wspólnym celem jest ocalenie od zapomnienia historii naszego kraju oraz integracja młodych ludzi, dla których niepodległa Ojczyzna jest dobrem wspólnym. Tematyką festiwalu były piosenki niosące pochwałę wolności i niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. Do udziału w festiwalu zgłosiło się 14 solistów występujących w trzech kategoriach wiekowych i 4 drużyny harcerskie z: Pszczyny, Dąbrowy Górniczej, Wodzisławia Śląskiego, Legnicy, Rybnika.

Uczestnicy zaprezentowali dwie piosenki harcerską lub turystyczną oraz niepodległościową.

Werdykt jury:

SOLIŚCI 10-12:
1 MIEJSCE: Martyna Olszowiec z 23 PDH im. Powstańców Śląskich w Pszczynie
2 MIEJSCE ex aequo: Aleksandra Skinder oraz Magdalena Kubicka z Harcerskiej Organizacji Perspektywa w Legnicy
3 MIEJSCE ex aequo: Karolina Cwiertnia i Milena Pawlaczek z Harcerskiej Organizacji Perspektywa w Legnicy oraz Kacper Adamczyk ze „Złotej Ósemki“ w Dąbrowie Górniczej

SOLIŚCI 13-15:
1 MIEJSCE: Karolina Olszowiec z 23 PDH im. Powstańców Śląskich w Pszczynie
2 MIEJSCE: Martyna Mauer z Harcerskiej Organizacji Perspektywa w Legnicy
3 MIEJSCE: Mikołaj Koza ze „Złotej Ósemki“ w Dąbrowie Górniczej

SOLIŚCI 16+:
2 MIEJSCE ex aequo: Patrycja Piwowar oraz Justyna Szafrańska z Harcerskiej Organizacji Perspektywa w Legnicy

ZESPOŁY 10-12:
2 MIEJSCE ex aequo: 23 PDH im. Powstańców Śląskich w Pszczynie oraz Perspektywa z Harcerskiej Organizacji Perspektywa w Legnicy

ZESPOŁY 16+:
1 MIEJSCE: Chwila Refeksji z Harcerskiej Organizacji Perspektywa w Legnicy
2 MIEJSCE: 13 RDH „Bratnie Dłonie“ z Rybnika Gotartowic

Jury postanowiło także przyznać nagrodę specjalną dla druha Jerzego Janickiego, który wziął udział w aż 9 festiwalowych wystąpieniach zarówno jako akompaniator, jak i śpiewający.

Podczas trwania festiwalu była dostępna dla wszystkich „Strefa Historii“ z grami planszowymi, stoisko z publikacjami Instytutu oraz wystawa „Ojcowie Niepodległości“ prezentująca drogę do niepodległości Polski.

Dla harcerzy  i skautów  oraz gości festiwalu organizatory przygotowali grę historyczno-terenową „Śladami Niepodległości”.  Całą imprezę na koniec uświetnił koncert gwiazd festiwalu, zespołów „Wszyscy Byliśmy Harcerzami“ oraz „Chwila Nieuwagi“. 

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz Miasto Rybnik byli współorganizatorami wydarzenia.

Patronat medialny: Gość Niedzielny, Radio eM, TVP 3 Katowice.

Więcej informacji:

 http://slady.org.pl/sladami-niepodleglosci/