Wykłady prof. Piotra Okulewicza w ramach Akademii Niepodległości – Nowy Tomyśl, 30 stycznia 2018

Pierwsza seria wykładów w 2018 roku za nami

W styczniu odbyło się pierwsze z pięciu spotkań Akademii Niepodległości zaplanowanych na 2018 rok. Kolejnych wykładów będzie można wysłuchać w marcu, maju, wrześniu i listopadzie.

„Akademia Niepodległości” to ogólnopolski projekt Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowany na lata 2018-2021, którego inauguracja następuje w całej Polsce w grudniu 2017 roku. Będzie to cykl regularnych spotkań, w czasie których pracownicy IPN, zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych oraz lokalnych środowisk przedstawią w formie popularnych wykładów drogę do niepodległości, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku będą miały taki sam przewodni temat, którego ujęcie będzie indywidualnym wyborem wykładowcy, w miarę możliwości podkreślane będą wątki lokalne. Każde spotkanie będzie składało się z dwóch wykładów: pierwszego o charakterze monograficznym i drugiego opartego na wątkach biograficznych. Cykl został pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny. Formuła spotkań oparta będzie na wzorze Uniwersytetów Trzeciego Wieku: słuchacze będą posiadać indeksy, a całość zakończy się w roku 2021 roku wręczeniem dyplomów.

Założeniem projektu jest idea, aby spotkania odbywały się poza miastami wojewódzkimi i dużymi ośrodkami. Dla terenu działania oddziału poznańskiego wybrane zostały dwie lokalizacje: Nowy Tomyśl i Zielona Góra.

Wykłady w Nowym Tomyślu współorganizują Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu, Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Nowym Tomyślu i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Tomyślu.

Tematy „Socjalistyczna irredenta” i „Bojowcy” omówił prof. Piotr Okulewicz z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotkanie odbyło się w Auli Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Nowym Tomyślu.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania!

Fot. Piotr Kościański

 • Spotkanie otworzył dr Zdzisław Kościański
  Spotkanie otworzył dr Zdzisław Kościański
 • Dyrektor IPN dr hab. Rafał Reczek zaprezentował indeksy i materiały promujące Akademię Niepodległości
  Dyrektor IPN dr hab. Rafał Reczek zaprezentował indeksy i materiały promujące Akademię Niepodległości
 • Wykłady odbyły się w Auli Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Nowym Tomyślu
  Wykłady odbyły się w Auli Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Nowym Tomyślu
 • Prof. Piotr Okulewicz z Instytutu Historii UAM wygłosił dwa wykłady
  Prof. Piotr Okulewicz z Instytutu Historii UAM wygłosił dwa wykłady
 • Na sali zgromadzili się głównie słuchacze Uniwersytety Trzeciego Wieku
  Na sali zgromadzili się głównie słuchacze Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Uczestnicy i oganizatorzy spotkania
  Uczestnicy i oganizatorzy spotkania
 • Plakat
  Plakat
 • Logo
  Logo