Inauguracja regionalnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – Toruń, 14 maja 2018

Inauguracja regionalnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości połączona z uroczystą sesją sejmiku województwa oraz Forum Samorządowym odbyła się dziś (14 maja) na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.

W programie poniedziałkowych obchodów inaugurujących podjęcie przez mieszkańców województwa deklaracji z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości znalazły się także ceremonia podniesienia flagi, inscenizacja wizyty w regionie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, a także recytacja fragmentów „Pana Tadeusza” językiem Polaków z Wileńszczyzny w wykonaniu aktorów z Teatru Polskiego w Wilnie. Wydarzenie w klimacie lat dwudziestych odbyło się w oprawie muzyki fortepianowej, wystąpiły też trio muzyczne oraz Orkiestra Wojskowa z Torunia.

Uczestnicy spotkania otrzymali okolicznościową gazetkę „Słowo Kujawsko-Pomorskie”, która została opracowana na podstawie wystawy IPN pt. „Ojcowie Niepodległości”. Delegatura IPN w Bydgoszczy była partnerem wydania.

Relacja fotograficzna z wydarzenia dostępna jest tutajInstytut Pamięci Narodowej reprezentowała dr Kamila Churska-Wołoszczak z Delegatury IPN w Bydgoszczy.