Premiera animowanego filmu edukacyjnego „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? Baśka Murmańska” – Warszawa, 25 maja 2018

Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na konferencję prasową z okazji premiery animowanego filmu edukacyjnego „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? Baśka Murmańska”. Prezentacja odbędzie się 25 maja (piątek) o godz. 10.00 na Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Film to autorska propozycja Przystanku Historia, zrealizowana w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Jego bohaterką jest Baśka Murmańska – polarna niedźwiedzica, podopieczna Batalionu Wojska Polskiego stacjonującego w północnej Rosji. Rozkazem dowódcy niedźwiedzicę mianowano „córką regimentu”, przydzielono jej dzienną rację żywnościową i opiekuna, który miał zadbać o to, by przestrzegała wojskowej dyscypliny. Baśka nauczyła się salutować i maszerować na dwóch łapach, a w czasie wolnym od zajęć bawiła się z żołnierzami.

Razem ze swoim oddziałem w 1919 r. przypłynęła do Polski i zamieszkała w Twierdzy Modlin. Z okazji przybycia Murmańczyków w Warszawie odbyła się defilada, w której uczestniczyła też „córka regimentu”. Na pl. Saskim salutowała przed samym Józefem Piłsudskim, a następnie przywitała się z zachwyconym Marszałkiem, podając mu łapę.

Dzieje Baśki Murmańskiej są tematem warsztatów dla dzieci z cyklu „Historia oczami zwierząt” przygotowanego przez edukatorów Przystanku Historia. Ogromna popularność tych zajęć oraz entuzjastyczne opinie uczniów i nauczycieli sprawiły, że opracowaliśmy scenariusz filmu animowanego, który mamy przyjemność zaprezentować.