Prezentacja wystawy „Ojcowie Niepodległości“ – Bieruń, 3-30 czerwca 2018

Wystawa była prezentowana w Bieruniu do 30 czerwca

3 czerwca 2018 r. na placu przed Starostwem Powiatowym w Bieruniu (ul. św. Kingi 1), odbyło się otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości“.  W wydarzeniu wzięli udział: Bernard Bednorz, starosta powiatowy w Bieruniu, Anna Kubica przewodnicząca Rady  Powiaty Bierujńsko-Lędzińskiego, Bernard Bednorz - starosta Bieruńsko-Lędziński, dr Andrzej Sznajder - dyrektor Oddziału IPN w Katowicach i Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Wystawa została przygotowana przez szczeciński oddział IPN.

Ekspozycja była prezentowana w Bieruniu do 30 czerwca.

Organizatorami wydarzenia byli Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Starostwo Powiatowe w Bieruniu.

Naszą intencją jest przybliżenie szerokiej publiczności wydarzeń sprzed stu lat, w wyniku których Polska wróciła na mapę polityczną Europy i zarazem uświadomienie, jak wielką wartością dla tamtego pokolenia była możliwość życia w niepodległym kraju.

Prezentacja wystawy została zorganizowana w ramach całorocznych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Planujemy, że do końca bieżącego roku wystawa odwiedzi ok. 20 miejscowości na terenie województwa śląskiego, m.in.: Bytom, Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Lędziny, Rudę Śląską, Sosnowiec, Tarnowskie Góry, Tychy.

Plenerowa ekspozycja prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Ponad dwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim. Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.

 

Powiązane informacje