Multimedia

„Las pamięta” – filmowy hołd dla bohaterów Niepodległej

„Las pamięta” – to tytuł filmu, który olsztyńscy leśnicy, wspierani przez olsztyńską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej, przygotowali z myślą o uczczeniu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Z inicjatywy dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Mariusza Orzechowskiego i we współpracy z olsztyńską Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej powstał film o Polsce widzianej z perspektywy lasu, film przypominający, że Niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że jest wartością największą w życiu każdego narodu i w dziejach każdego państwa. Jest to  filmowy hołd dla bohaterów Niepodległej.

Zapraszamy do obejrzenia filmu:

Drewno to przecież surowiec ściśle związany z historią naszego kraju… Drewniane były kopie polskiej husarii, przyrządy astronomiczne, z których korzystał Mikołaj Kopernik, czy też ołtarz, z którego przemawiał Jan Paweł II w Gdańsku. Las i pochodzący z niego surowiec idealny, jakim jest drewno, były i są związane z najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski. – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie inspirowana 100-leciem odzyskania Niepodległości przygotowała film, będący swoistym hołdem dla tych, którym zawdzięczamy wolną Polskę – mówi Mariusz Orzechowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Zdjęcia do filmu „Las pamięta” powstały w Nadleśnictwie Miłomłyn, m.in. na terenie słynącego z wiekowych drzew rezerwatu „Sosny Taborskie”. Za realizację filmu odpowiedzialne było olsztyńskie studio filmowe „Ruchome obrazki”.

Warto wiedzieć

Film „Las pamięta” został wykonany w nietypowej technologii. Za pomocą specjalnych rzutników komputerowe animacje były wyświetlane na naturalnym tle, którym był las. Następnie tak powstające obrazy rejestrowały filmowe kamery. Można więc śmiało powiedzieć, że film „Las pamięta” to dosłownie i w przenośni historia światłem malowana.