Multimedia

Drugi odcinek audycji z cyklu „Przystanek Historia” – 24 lipca 2019

Tematem głównym drugiej audycji z cyklu „Przystanek Historia” były Powstania Śląskie, które stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego. Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Przy tej okazji przypomnieliśmy najważniejsze wydarzenia, patriotyzm powstańców, ich umiłowanie polskości, a także rozsądek i hart ducha, które tworzą ciągle aktualny wzorzec do naśladowania. Nie zabrakło też propozycji przygotowanych przez IPN dla uczczenia setnej rocznicy wybuchu Powstań

Z kolei 1 sierpnia przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Opowiedzieliśmy o ciekawej akcji „Pokaż, że pamiętasz!”, rekonstrukcji historycznej „Gloria Victis” – Godni Pamięci w Kielcach a także o wydarzeniach upamiętniających walkę powstańców na warszawskiej Pradze.

Zaprezentowaliśmy także interesującą książkę Doroty Skotarczak, Otwierać, milicja! O powieści kryminalnej w PRL. Ciekawym zjawiskiem, które opisuje autorka książki, jest cenzura kryminałów w PRL. Przyjmuje się, że nawet ok 1000 tytułów mogło powstać, ale cenzura nie zatwierdziła ich do druku ani w formie książki, ani w odcinkach w czasopismach.

Drugi odcinek audycji został wyemitowany 24 lipca 2019 roku, o godz. 19.07 w Programie I Polskiego Radia (link do nagrania)

 * * *

Cykl audycji „Przystanek Historia” realizowany jest wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Program I Polskiego Radia. Audycje będą emitowane na antenie radiowej Jedynki co dwa tygodnie, w każdą środę – od lipca do grudnia 2019 r. Rozmowy poświęcone będą ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzyli.

Każda audycja będzie miała formę magazynu, w którym znajdą się także: recenzja książki historycznej i zapowiedzi ciekawych wydarzeń organizowanych przez IPN.