Multimedia

Dziesiąty odcinek audycji z cyklu „Przystanek Historia”

Audycja została wyemitowana w środę, 13 listopada 2019 w Programie I Polskiego Radia, link do nagrania

W dziesiątym odcinku gość audycji – dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz opowiedział o działalności edukacyjnej IPN za granicą, między innymi o funkcjonujących w kilkunastu miejscach poza granicami Polski „Przystankach Historia”.

Ponadto w audycji:

– rozmowa z historykiem dr Małgorzatą Ptasińską o przechowywaniu wartości narodowych przez Polaków, którzy w latach 1939-89 znaleźli się na uchodźstwie. Przypominamy postać Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w roku poświęconym wybitnemu pisarzowi oraz informujemy o wynikach pierwszego etapu konkursu o Herlingu-Grudzińskim.

– o książce Marka Wierzbickiego „Człowiek z Polski. Prezydent RP Kazimierz Aleksander Sabbat (1913-1989) i emigracja niepodległościowa Polaków”.

W cyklu „Było/będzie”:

– Prezes IPN dr Jarosław Szarek wziął udział w polonijnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Podczas wizyty w USA m.in. otworzył wystawę „Ojcowie Niepodległości” uczestniczył we mszy św. w Chicago z okazji 11.11.1918 r. oraz wygłosił wykład w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku na temat Pierwszego Marszałka Polski oraz piłsudczyków w opozycji antykomunistycznej w PRL.

– uroczystości pogrzebowe śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora – Dęblin, 5–6 listopada 2019

– spotkanie w Instytucie Polskim w Berlinie „Od niepodległości do upadku muru berlińskiego. Polska i Niemcy w XX wieku” – Berlin, 12 listopada 2019

– Projekt edukacyjny „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku” – II edycja ogólnopolska

Audycja została wyemitowana w środę, 13 listopada 2019, o godz. 19.07, w Programie I Polskiego Radia (link do nagrania)

Wcześniejsze audycje: