Multimedia

Debaty historyków w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie

18 stycznia 2018 r. w sali im. Zbigniewa Herberta w Książnicy Pomorskiej odbyło się pierwsze z cyklu pięciu spotkań, przygotowanych przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej, poświęconych tematyce odzyskania przez Polskę niepodległości. Dyskusja dotyczyła „Cudu Niepodległości”. Udział w debacie wzięli: prof. dr hab. Janusz Faryś, prof. dr hab. Włodzimierz Suleja i prof. dr hab. Adam Wątor. Spotkanie prowadził Dariusz Baranik.

Konflikt z Ukrainą, Czechami, powstanie wielkopolskie, powstania śląskie, „bitwa warszawska” – nazwana przez lorda d’Abernona osiemnastą najważniejszą bitwą w dziejach świata, „operacja niemeńska”… to tylko niektóre z zagadnień, poruszonych podczas debaty „O kształt granic II Rzeczypospolitej”, która odbyła się 22 marca 2018 r. w Książnicy Pomorskiej. Wśród zaproszonych gości byli prof. dr hab. Janusz Faryś, prof. dr hab. Marek Jabłonowski i prof. dr hab. Aleksander Smoliński. Spotkanie poprowadził redaktor Dariusz Baranik.

Po euforii związanej z odzyskaniem niepodległości, przyszedł czas na ciężką pracę. Nie ułatwiały jej częste zmiany rządów, tzw. sejmokracja, czyli nadmierny wpływ sejmu na kierowanie państwem, słaba koniunktura gospodarcza, napięta sytuacja międzynarodowa ani coraz częstsze niepokoje społeczne. Sytuacja w kraju stawała się coraz bardziej napięta. Marszałek Józef Piłsudski, który w 1923 r. wycofał się z czynnego życia politycznego, zrzekł się wszystkich funkcji państwowych i osiadł w Sulejówku. Nie zapomnieli jednak o nim najbliżsi legioniści. Wysunięte przez piłsudczyków hasło sanacji moralnej życia publicznego zostało poparte przez szerokie kręgi społeczne. W maju 1926 r. Piłsudski wielu wydawał się być jedyną osobą, która mogła zapanować nad coraz większym chaosem w państwie. Wydarzenie, które miało być tylko demonstracją, a w wyniku którego ostatecznie zginęło 379 osób, do historii przeszło pod nazwą zbrojnego zamachu stanu, zamachu majowego. O tych przełomowych dla historii II Rzeczypospolitej dniach 12–15 maja 1926 r., jak i wydarzeniach je poprzedzających, rozmawiali historycy: prof. Andrzej Chojnowski, prof. Janusz Faryś oraz prof. Mariusz Wołos. Spotkanie poprowadził Dariusz Baranik. Debata „Zamach majowy 1926 r.” odbyła się 15 maja 2018 r. w Książnicy Pomorskiej.