Multimedia

Powstanie Wielkopolskie. Zywcięstwo.

Przy współpracy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu powstał pilotażowy odcinek cyklu spotów edukacyjnych w reżyserii Zbysława Kaczmarka „Powstanie Wielkopolskie. Zwycięstwo”. Nagranie może być wykorzystywane przez nauczycieli w celach edukacyjnych.

W piątek 27 października na antenie TVP Poznań wyemitowano pierwszy odcinek zatytułowany „Zdobycie Ławicy”, który poświęcony jest zdobyciu lotniska i samolotów na Ławicy w Poznaniu przez powstańców wielkopolskich.

W środę 27 grudnia na antenie TVP Poznań wyemitowany został spot pt. „Zdobycie pojazdu pancernego”, poświęcony ważnemu wydarzeniu w historii niewielkiego Budzynia koło Chodzieży.  7 lutego 1919 roku powstańcy wielkopolscy powstrzymali niemiecki atak na miasto. Kompania rogozińska, dowodzona przez Wiktora Skotarczaka, odparła niemiecki atak i zdobyła pojazd pancerny Erhardt. Miasto opanowała euforia. Sukces powstańców odbił się szerokim echem wzdłuż całego frontu. W niemal sto lat od tych wydarzeń Stanisław Ornoch – mechanik z Budzynia postanowił zrekonstruować pojazd. Zbudowany przez niego pancernik jest hołdem oddanym powstańcom, dumą mieszkańców miasta i cegiełką, jaką lokalna społeczność wnosi w upamiętnienie setnej rocznicy powstania wielkopolskiego.