Upamiętnianie

Odsłonięcie odnowionego pomnika Nieznanego Żołnierza w Lublinie – 11 stycznia 2018

11 stycznia w Lublinie został odsłonięty odnowiony pomnik Nieznanego Żołnierza

Prezydent Miasta Lublina Krzysztof Żuk, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Anna Augustyniak (reprezentująca marszałka województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski), dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Marcin Krzysztofik oraz komendant Garnizonu Lublin mjr Michał Szmajda dokonali uroczystego odsłonięcia odnowionego pomnika Nieznanego Żołnierza na placu Litewskim. Odnowiony monument nawiązuje do pierwotnego pomnika z 3 sierpnia 1925 r.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. odprawionej przez bp Mieczysława Cisło w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Hierarcha wraz z wiernymi modli się w w intencji żołnierzy, którzy oddali życie za Ojczyznę, od początku jej dziejów, w szczególności tych spoczywających bezimiennie. Następnie uczestnicy przeszli na Plac Litewski, gdzie na odsłonięcie czekał odnowiony Pomnik Nieznanego Żołnierza. Uroczystość w tym miejscu rozpoczęła się od złożenia meldunku dowódcy Garnizonu Lublin, podniesienia flagi państwowej na maszt i odegrania hymnu narodowego.

Następnie dyrektor lubelskiego IPN, Marcin Krzysztofik, przybliżył zebranym historię pomników i gróbów poświęconych Nieznanemu Żołnierzowi. W swojej wypowiedzi siegnął do korzeni idei poświęcenia miejsca Nieznanemu Żołnierzowi, czyli do Francji i Wielkiej Brytanii po I wojnie światowej, opowiedział również o warszawskim Grobie Nieznanego Żołnierza, by przejść do lubelskiego monumentu. Zaznaczył, że płytę poświęconą Nieznanemu Żołnierzowi w Lublinie w 1925 r. położyli lubelscy członkowie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w hołdzie legionistom. Odczytał również list prezesa IPN, dr. Jarosława Szarka, skierowany do uczestników uroczystości, który został dołączony poniżej.

Kolejnym punktem było odczytania uchwały Rady Miasta Lublin w sprawie przeniesienia Pomnika Nieznanego Żołnierza z Placu Litewskiego w Lublinie na cmentarz wojskowo-komunalny przy ul. Białej w Lublinie oraz budowy na Placu Litewskim, w miejscu przeniesionego Pomnika, Pomnika Nieznanego Żołnierza w formie nawiązującej do Pomnika z okresu międzywojennego. Następnie poświęcenia monumentu dokonał bp Cisło wraz z przedstawicielami innych wyznań.