Upamiętnianie

Instytut Pamięci Narodowej sfinansuje budowę w Warszawie pomnika Wojciecha Korfantego

Instytut Pamięci Narodowej, jako instytucja ustawowo powołana do upamiętniania historycznych wydarzeń, miejsc oraz postaci w dziejach walk i męczeństwa Narodu Polskiego, pokryje koszty budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie.

Obchodzimy w tym roku jubileusz niezwykły – 100. rocznicę odrodzenia naszej Ojczyzny, jako państwa wolnego i samorządnego. Czcimy zarazem pamięć tych, których nazywamy Ojcami Niepodległości: polityków, żołnierzy, działaczy społecznych talentem, pracą, poświęceniem wytyczających drogę do wolnej Rzeczypospolitej. Nie może wśród nich zabraknąć postaci Wojciecha Korfantego, jednego z najwybitniejszych mężów stanu, polityka i myśliciela, który wyrastał ponad swoją epokę, a nade wszystko wielkiego patriotę.

Instytut Pamięci Narodowej z radością przyjął informację o rozstrzygnięciu konkursu na projekt pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie.  W składzie sądu konkursowego zasiadał przedstawiciel Instytutu. Gratulujemy autorowi zwycięskiej koncepcji panu Karolowi Badynie z krakowskiej „Pracowni Rzeźby Forma”. Realizacja tego upamiętnienia będzie niewątpliwie jednym z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych wydarzeń w ramach trwających obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Niepokój budzą jednak pojawiające się publicznie informacje, także w niektórych mediach, jakoby Państwo Polskie nie było zainteresowane wsparciem tej inicjatywy, a budowa pomnika musiała być finansowana ze zbiórek organizowanych przez śląskie samorządy.

W związku z powyższym Instytut Pamięci Narodowej, jako instytucja ustawowo powołana do upamiętniania historycznych wydarzeń, miejsc oraz postaci w dziejach walk i męczeństwa Narodu Polskiego, informuje, że pokryje koszty budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie. Instytut uzgodni z Urzędemm. st. Warszawy stosowne procedury i formalne zasady współpracy przy realizacji tego zadania publicznego.

O szczegółach inwestycji opowiedzieli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezes IPN Jarosław Szarek oraz dyrektor oddziału IPN w Katowicach Andrzej Sznajder podczas briefingu prasowego, który odbył się w poniedziałek, 29 października, w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach (ul. Jagiellońska 25).

– Od wielu, wielu lat trwały starania, aby w sposób godny, właściwy upamiętnić wielkiego Polaka, człowieka, który oddał bardzo wiele dla tego, aby Rzeczpospolita Polska była demokratycznym i silnym państwem (...) My, Ślązacy, wiemy, za co mu dziękować (…) Brakowało tego symbolu, że jego postawa, jego zachowanie, jego życie zostanie docenione również z perspektywy stolicy Rzeczypospolitej Polskiej. I o to zabiegi trwały bardzo długo, ale tu nie chodzi o to, abyśmy sobie godność, szacunek i pamięć dla tego wybitnego Polaka kupili, tylko żeby ta godność i pamięć była uszanowana przez ludzi właśnie ze stolicy państwa – mówił wojewoda Jarosław Wieczorek.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek powiedział o tym, że nieprzypadkowo w Katowicach ogłaszamy decyzję o powstaniu pomnika Wojciecha Korfantego w stolicy – To, że w tym miejscu ogłaszamy tę decyzję, jest bardzo symboliczne. On tutaj patrzy na nas – Wojciech Korfanty – syn tej ziemi, ale polityk służący nie tylko Śląskowi, ale całej Polsce (…) Wszyscy tutaj wiemy, że należy mu się to uhonorowanie w Warszawie, w stolicy Polski, w miejscu szczególnym – w Alei Ojców Niepodległości – mówił szef IPN.

Prezes przypomniał, że 25 października obchodziliśmy setną rocznicę słynnego przemówienia Wojciecha Korfantego w Reichstagu, w którym domagał się powrotu Śląska do Polski. – Mówimy o tym w przededniu 11 listopada, kiedy będziemy obchodzić setna rocznicę odzyskania niepodległości. Wojciech Korfanty był entuzjastycznie witamy w 1918 r. w Warszawie. Zasłużył na miejsce szczególne, na upamiętnienie w stolicy. Pomnik syna Ziemi Śląskiej Korfantego stanie w Warszawie, przy Alejach Ujazdowskich.

Prezes dodał, że z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości IPN przygotował album poświęcony Wojciechowi Korfantemu, który trafi do księgarń przed 11 listopada.

Chcemy opowiedzieć Polsce o Śląsku, o tym, jak jego cześć wracała w granice RP – podkreślił podczas dzisiejszego briefingu Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej SznajderDyrektor  przypomniał, że rok 2019 został ogłoszony Rokiem Powstań Śląskich. – Dla oddziału katowickiego IPN to bardzo duże zobowiązanie: publikacja albumu o Korfantym, wzniesienie jego pomnika i szereg innych działań chcielibyśmy potraktować jako próbę wyprowadzenia z cienia historii Śląska, która miała miejsce między rokiem 1918 a 1922. Chcemy opowiedzieć Polsce o Śląsku, o tym jak jego część wróciła do Rzeczypospolitej, co dokonało się w 1922 r.

Prezes Jarosław Szarek przypomniał ponadto o wydanej przez Instytut w ostatnim roku publikacji, poświęconej pochodzącemu ze Śląska kard. Augustowi Hlondowi.

 

 • Konferencja prasowa na temat budowy pomnika Wojciecha Korfantego – Katowice, 29 października 2018
  Konferencja prasowa na temat budowy pomnika Wojciecha Korfantego – Katowice, 29 października 2018
 • Konferencja prasowa na temat budowy pomnika Wojciecha Korfantego – Katowice, 29 października 2018
  Konferencja prasowa na temat budowy pomnika Wojciecha Korfantego – Katowice, 29 października 2018
 • Konferencja prasowa na temat budowy pomnika Wojciecha Korfantego – Katowice, 29 października 2018
  Konferencja prasowa na temat budowy pomnika Wojciecha Korfantego – Katowice, 29 października 2018

 

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodleglości IPN wyda album poświęcony jednemu z Ojców Niepodległości – Wojciechowi Korfantemu. Książka autorstwa Grzegorza Bębnika, Sebastiana Rosenbauma, Mirosława Węckiego ukaże się w połowie listopada.

 

 • Pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie – projekt konkursowy Karola Badyny
  Pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie – projekt konkursowy Karola Badyny