Wydarzenia plenerowe

Inicjatywy poznańskiego oddziału IPN z okazji obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotował okolicznościowy znaczek upamiętniający to wydarzenie. Na symbol zrywu sprzed wieku została wybrana „Rozetka wielkopolska”.

Na gmachu siedziby IPN przy ul. Rolnej 45a wyeksponowano symbol wydarzeń sprzed 100 lat: wizerunek orła z godła Naczelnej Rady Ludowej, który jest najbardziej charakterystycznym znakiem Powstania Wielkopolskiego.

  

Na 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego poznański oddział IPN wspólnie z wieloma instytucjami nauki i kultury przygotował portal internetowy poświęcony temu ważnemu wydarzeniu pw.ipn.gov.pl lub powstaniewielkopolskie.ipn.gov.pl. Ideą portalu jest edukowanie, propagowanie i upamiętnianie Powstania Wielkopolskiego. Jego ważną zaletą będzie otwarta formuła i uzupełnianie informacji poprzez zbieranie tekstów i materiałów z terenu całego województwa oraz zapraszanie do współpracy regionalistów, historyków i instytucji propagujących pamięć o Powstaniu. 28 grudnia 2018 r. o godz. 17:00 w Belwederze odbędzie się uroczysta inauguracja portalu edukacyjnego o Powstaniu Wielkopolskim.

Przygotowany został również spot o Powstaniu Wielkopolskim, który prezentowany będzie m.in. w środkach komunikacji miejskiej w Poznaniu, Kolejach Wielkopolskich, Telewizji Polskiej, metrze warszawskim, na dworcach kolejowych w całym kraju.

21 grudnia 2018 r. ukazał się w „Naszym Dzienniku” dodatek historyczny o wydarzeniach sprzed 100 lat.

Edukacja:

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu przygotowało przeznaczoną dla uczniów szkół podstawowych i średnich grę miejską. Zainteresować ona może także miłośników historii, mieszkańców Poznania i Wielkopolski oraz turystów. Ma formę questu edukacyjnego, który w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Jej zaletą jest możliwość przejścia gry samodzielnie.

Powstała również układanka „Powstanie Wielkopolskie. Symbole zwycięskiego powstania”.

18 grudnia 2018 r. odbyły się „drzwi otwarte” w poznańskim IPN przed 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego, na które zaproszono dzieci i młodzież.

Szkolenia dla nauczycieli z terenu całej Wielkopolski „Odzyskanie niepodległości i zwycięskie Powstanie Wielkopolskie” realizowane są od listopada 2018 r. Dotychczas na spotkanie z edukatorem zapisali się nauczyciele w Kole, Krzyżu Wielkopolskim, Szamotułach, Lesznie, Koninie, Pleszewie i Wolsztynie.

Już 7 marca 2018 r. rozpoczęły się lekcje terenowe „Tramwajem przez historię najnowszą. Powstanie Wielkopolskie 1918–1919”. Młodzież szkolna, ale i seniorzy z Wielkopolski, którzy zgłosili się do projektu, mieli okazję przejechać z przewodnikiem zabytkowym tramwajem MPK w pobliżu miejsc związanych z Powstaniem, stanąć na płycie dawnego placu Wilhelmowskiego, gdzie Powstańcy składali przysięgę na wierność Ojczyźnie, i poznać najciekawsze fakty historyczne.

Od stycznia 2018 r. w szkołach województwa wielkopolskiego odbywały się wykłady o Powstaniu Wielkopolskim. Z tej formy edukacji skorzystały placówki w następujących miejscowościach: Luboń, Piła, Czapury, Grodzisk Wielkopolski, Łuczywno, Objezierze, Nietążkowo, Turek, Czempiń, Jarocin, Oborniki, Rawicz, Wronki.

Spotkania w ramach projektu „Wizyta historyka” zrealizowano w 2018 r. w szkołach z Poznania, Piły, Krzyża Wielkopolskiego, Wrześni i Turku. Placówki ponadgimnazjalne z regionu wielkopolskiego mogły zamówić nietypową lekcję historii przeprowadzoną przez doświadczonego dydaktyka na tematy z historii Powstania Wielkopolskiego. „Wizyta historyka” dotarła również na Ziemię Lubuską.

     

Konkursy:

Konkurs plastyczny „Orły Powstania Wielkopolskiego 1918–1919”

Konkurs fotograficzny „Miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim 1918–1919”

Konkurs „Epizody z Powstania Wielkopolskiego w komiksie i plakacie”, Podsumowanie warsztatów towarzyszących konkursowi „Epizody z Powstania Wielkopolskiego w komiksie i plakacie”

Wystawy:

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu jest jednym z partnerów wystawy „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918–1919 roku”. W atrakcyjnej formie wystawienniczej i graficznej wystawa-instalacja ma upowszechniać wiedzę o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim w jego setną rocznicę, a jednocześnie stać się ważnym elementem obchodów setnej rocznicy odzyskania w 1918 roku przez Polskę niepodległości. Wystawę tę przygotowano przede wszystkim z myślą o mieszkańcach największych polskich miast, w których będzie ona prezentowana od końca grudnia 2018 r. do czerwca 2019 r.

Konferencje:

Uczestnicy dwudniowej konferencji „W przededniu Powstania – od Polskiego Sejmu Dzielnicowego do przyjazdu Paderewskiego” omawiali – jak wskazuje sam tytuł konferencji – wydarzenia grudnia 1918 r.

Celem konferencji „Wielkopolski wschodniej drogi do niepodległości” było natomiast zarówno przypomnienie wydarzeń sprzed stu lat w tej części Wielkopolski, jak i przybliżenie niektórych form upamiętniania w dwudziestoleciu międzywojennym odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wydawnictwa:

Marian Olszewski, Powstanie Wielkopolskie 1918/1919, Warszawa–Poznań 2018

Tobie, Polsko, na śmierć i życie! Mogiły powstańców wielkopolskich poległych i zmarłych w latach 1918-1920, red. Adam Pleskaczyński, IPN, Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Poznań–Warszawa 2018.

Wielkopolskie drogi do niepodległości. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Historie lokalne, red. Olaf Bergmann, Elżbieta Wojcieszyk, Poznań–Warszawa 2018.

Katalog wystawy „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku”.

  

Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej jest jednym z partnerów płyty „Śpiewanki Wielkopolskie” wydanej przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. Płyta zawiera 18 utworów, wśród nich znajdują się: „Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani”, „Marsylianka Wielkopolska”, „Gdy szedłem raz od warty” czy „Wśród nocnej ciszy pod Lwowem”. Do płyty dołączony jest śpiewnik z nutami i tekstami pieśni.

Powstała również druga publikacja dźwiękowa: czteropłytowe wydanie słuchowisk przypominających o przebiegu Powstania Wielkopolskiego i jego bohaterach, które wciągają wartką akcją i dostarczają wielu wzruszeń i poczucia dumy z bycia Polakiem. Nagrania zostały wyprodukowane wspólnie z Radiem Poznań i Radiem Szczecin.

  

Filmy:

Przy współpracy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu powstały trzy odcinki cyklu spotów edukacyjnych w reżyserii Zbysława Kaczmarka „Powstanie Wielkopolskie. Zwycięstwo”. Opublikowane filmy można wykorzystywać w celach edukacyjnych.

Pierwszy odcinek cyklu „Powstanie Wielkopolskie. Zwycięstwo”: „Zdobycie Ławicy”

Drugi odcinek cyklu „Powstanie Wielkopolskie. Zwycięstwo”: „Zdobycie pojazdu pancernego”

Trzeci odcinek cyklu „Powstanie Wielkopolskie. Zwycięstwo”: „Powstaniec–artysta”

Upamiętnienia:

Przy Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu zostanie odsłonięta Tablica Wdzięczności z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Oddziałowe Biuro Upamiętniana Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu zleciło wykonanie programu profilaktycznych prac konserwatorskich nagrobka komisarza Naczelnej Rady Ludowej Władysława Seydy na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu oraz prace konserwatorskie i restauratorskie nagrobka powstańca wielkopolskiego, 17-letniego Józefa Maika na Cmentarzu Garnizonowym na stokach Cytadeli w Poznaniu: Renowacja grobów osób zaangażowanych w Powstanie Wielkopolskie i odzyskanie niepodległości.

10 listopada 2018 r. odłonięto w Potulicach nowy pomnik upamiętniający Powstańców Wielkopolskich.

Facebook:

Cykle wpisów na Facebooku „Bohaterki Powstania Wielkopolskiego”, „Miejsca Pamięci Powstania Wielkopolskiego”, „Kronika Powstania Wielkopolskiego”

     

Wydarzenia towarzyszące:

Wykłady Akademii Niepodległości, zainaugurowanej w grudniu 2017 r. w Nowym Tomyślu i Zielonej Górze dotyczyły wydarzeń i osób związanych z odzyskaniem niepodległości.

Instytut Pamięci Narodowej był jednym z partnerów organizowanego przez Wojewodę Wielkopolskiego i Fundację Zakładów Kórnickich upamiętnienia 100. rocznicy obrad Polskiego Sejmu Dzielnicowego.