Wydarzenia plenerowe

Inicjatywy poznańskiego oddziału IPN z okazji obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotował okolicznościowy znaczek upamiętniający to wydarzenie. Na symbol zrywu sprzed wieku została wybrana „Rozetka wielkopolska”.

Na gmachu siedziby IPN przy ul. Rolnej 45a wyeksponowano symbol wydarzeń sprzed 100 lat: wizerunek orła z godła Naczelnej Rady Ludowej, który jest najbardziej charakterystycznym znakiem Powstania Wielkopolskiego.

  

Na 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego poznański oddział IPN wspólnie z wieloma instytucjami nauki i kultury przygotował portal internetowy poświęcony temu ważnemu wydarzeniu pw.ipn.gov.pl lub powstaniewielkopolskie.ipn.gov.pl. Ideą portalu jest edukowanie, propagowanie i upamiętnianie Powstania Wielkopolskiego. Jego ważną zaletą będzie otwarta formuła i uzupełnianie informacji poprzez zbieranie tekstów i materiałów z terenu całego województwa oraz zapraszanie do współpracy regionalistów, historyków i instytucji propagujących pamięć o Powstaniu. 28 grudnia 2018 r. o godz. 17:00 w Belwederze odbędzie się uroczysta inauguracja portalu edukacyjnego o Powstaniu Wielkopolskim.

Przygotowany został również spot o Powstaniu Wielkopolskim, który prezentowany będzie m.in. w środkach komunikacji miejskiej w Poznaniu, Kolejach Wielkopolskich, Telewizji Polskiej, metrze warszawskim, na dworcach kolejowych w całym kraju.

21 grudnia 2018 r. ukazał się w „Naszym Dzienniku” dodatek historyczny o wydarzeniach sprzed 100 lat.

Edukacja:

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu przygotowało przeznaczoną dla uczniów szkół podstawowych i średnich grę miejską. Zainteresować ona może także miłośników historii, mieszkańców Poznania i Wielkopolski oraz turystów. Ma formę questu edukacyjnego, który w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Jej zaletą jest możliwość przejścia gry samodzielnie.

Powstała również układanka „Powstanie Wielkopolskie. Symbole zwycięskiego powstania”.

18 grudnia 2018 r. odbyły się „drzwi otwarte” w poznańskim IPN przed 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego, na które zaproszono dzieci i młodzież.

Szkolenia dla nauczycieli z terenu całej Wielkopolski „Odzyskanie niepodległości i zwycięskie Powstanie Wielkopolskie” realizowane są od listopada 2018 r. Dotychczas na spotkanie z edukatorem zapisali się nauczyciele w Kole, Krzyżu Wielkopolskim, Szamotułach, Lesznie, Koninie, Pleszewie i Wolsztynie.

Już 7 marca 2018 r. rozpoczęły się lekcje terenowe „Tramwajem przez historię najnowszą. Powstanie Wielkopolskie 1918–1919”. Młodzież szkolna, ale i seniorzy z Wielkopolski, którzy zgłosili się do projektu, mieli okazję przejechać z przewodnikiem zabytkowym tramwajem MPK w pobliżu miejsc związanych z Powstaniem, stanąć na płycie dawnego placu Wilhelmowskiego, gdzie Powstańcy składali przysięgę na wierność Ojczyźnie, i poznać najciekawsze fakty historyczne.

Od stycznia 2018 r. w szkołach województwa wielkopolskiego odbywały się wykłady o Powstaniu Wielkopolskim. Z tej formy edukacji skorzystały placówki w następujących miejscowościach: Luboń, Piła, Czapury, Grodzisk Wielkopolski, Łuczywno, Objezierze, Nietążkowo, Turek, Czempiń, Jarocin, Oborniki, Rawicz, Wronki.

Spotkania w ramach projektu „Wizyta historyka” zrealizowano w 2018 r. w szkołach z Poznania, Piły, Krzyża Wielkopolskiego, Wrześni i Turku. Placówki ponadgimnazjalne z regionu wielkopolskiego mogły zamówić nietypową lekcję historii przeprowadzoną przez doświadczonego dydaktyka na tematy z historii Powstania Wielkopolskiego. „Wizyta historyka” dotarła również na Ziemię Lubuską.