Wydarzenia plenerowe

Sadzenie Dębu Niepodległości oraz otwarcie wystawy „Plebiscyt 1920 roku. Walka o polskość Warmii i Mazur” – Rumian, 18 października 2018

W czwartek 18 października 2018 r. we wsi Groszki (woj. warmińsko-mazurskie, gmina Rybno) z inicjatywy i przy obecności dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku dr hab. Piotra Kardeli oraz naczelnika Delegatury IPN w Olsztynie dr hab. Karola Sacewicza posadzono Dąb Niepodległości pobłogosławiony 23 maja 2018 r. przez Ojca Świętego Franciszka podczas pielgrzymki polskich leśników i duszpasterzy do grobu św. Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość odbyła się przy udziale miejscowej młodzieży szkolnej (VIII klasa szkoły Podstawowej w Rumianie) i mieszkańców miejscowości Groszki, Naguszewo oraz Rumian.

Dalsza część wydarzenia miała miejsce w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie, gdzie w obecności dyrektora P. Kardeli i naczelnika K. Sacewicza nastąpiło otwarcie nowo powstałej wystawy pt. „Plebiscyt 1920 roku. Walka o polskość Warmii i Mazur” przygotowanej przez Sebastiana Nowakowskiego i Krzysztofa Andrzeja Kierskiego, pracowników Delegatury IPN w Olsztynie. Autorzy ekspozycji przybliżyli młodzieży tematykę przygotowania, przebiegu i wyników plebiscytu z lipca 1920 r. oraz przedstawili poszczególne etapy tworzenia wystawy. W czasie spotkania kolportowano wydaną przez IPN okolicznościową publikację opisującą tło historyczne plebiscytu.

„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród. / W dowód wdzięczności naszym przodkom za wierność Ojczyźnie / w 90-tą rocznicę przyłączenia wsi Groszki do Polski” – taki oto napis umieścili mieszkańcy  na pamiątkowym głazie we wsi Groszki w 2010 r. przekazując następnym pokoleniom wiedzę historyczną o pamiętnym włączeniu ich wsi do Polski po plebiscycie z 1920 r. Dziś z dumą mówiliśmy o patriotyzmie Polaków podczas plebiscytu. Była okazja, aby przypomnieć, że Polska w XVIII w. rozebrana przez sąsiadów odrodziła się jako państwo niepodległe dopiero po 123 latach niewoli. Traktat wersalski kończący I wojnę światową postanawiał zorganizowanie na Powiślu, Warmii i Mazurach plebiscytu, wyniki którego miały zdecydować o państwowej przynależności ww. ziem. W efekcie zmagań plebiscytowych z Niemcami Komisja Międzysojusznicza przyznała Polsce jedynie pięć wsi na wschodnim brzegu Wisły, naprzeciw Gniewu, ale też Lubstynek i Napromek, oraz leżącą obecnie w gminie Rybno wieś Groszki, gdzie za Polską opowiedziało się aż 69 osób na 74 głosujących. We wrześniu 1939 roku ludność polską z tych miejscowości spotkały straszliwe niemieckie represje.

 • Dąb sadzi dyrektor białostockiego oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela
  Dąb sadzi dyrektor białostockiego oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela
 • Uczestnicy uroczystości
  Uczestnicy uroczystości
 • Złożenie kwiatów przy pamiątkowym głazie we wsi Groszki
  Złożenie kwiatów przy pamiątkowym głazie we wsi Groszki
 • O poszczególnych etapach tworzenia wystawy opowiada Sebastian Nowakowski
  O poszczególnych etapach tworzenia wystawy opowiada Sebastian Nowakowski
 • Krzysztof Andrzej Kierski mówi o przygotowaniach, przebiegu i wynikach plebiscytu z lipca 1920 r.
  Krzysztof Andrzej Kierski mówi o przygotowaniach, przebiegu i wynikach plebiscytu z lipca 1920 r.
 • Uczestnicy uroczystości oglądają wystawę
  Uczestnicy uroczystości oglądają wystawę
 • Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie uczestników uroczystości
  Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie uczestników uroczystości
 • Uczestnicy uroczystości z zainteresowaniem oglądają wystawę
  Uczestnicy uroczystości z zainteresowaniem oglądają wystawę
 • Uczestnicy uroczystości z zainteresowaniem oglądają wystawę
  Uczestnicy uroczystości z zainteresowaniem oglądają wystawę
 • Broszura informacyjna
  Broszura informacyjna

Powiązane informacje