Wydarzenia plenerowe

„Bądź widocznym patriotą”. Wyjątkowa akcja IPN Gdańsk i Komendy Wojewódzkiej Policji

W okresie Wszystkich Świętych, w trakcie wzmożonych patroli drogówki, rozdawane będą biało-czerwone, odblaskowe opaski.

W siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku 30 października odbył się briefing prasowy dotyczący wspólnej akcji IPN Gdańsk oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku „Bądź widocznym patriotą”.

W spotkaniu z przedstawicielami ogólnopolskich i pomorskich mediów uczestniczyli prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk, Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, insp. Robert Sudenis, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, podinsp. Tadeusz Kluziak, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Gdański oraz podkom. Joanna Skrent. Briefing poprowadził Jan Hlebowicz, asystent prasowy IPN Gdańsk.

–  Podczas corocznej akcji „Znicz” organizowanej w okresie Wszystkich Świętych, w trakcie wzmożonych patroli drogówki, rozdawane będą biało-czerwone, odblaskowe opaski z napisem „Bądź widocznym patriotą!”. Wspólnie z Policją chcemy dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców i przypomnieć im: w roku 1918 obchodzimy 100-lecie bardzo ważnego wydarzenia – podkreślił na wstępie prof. M. Golon zaznaczając jednocześnie, że wiele inicjatyw patriotycznych będzie organizowane także w roku 1920 podczas pomorskiego dnia niepodległości.

– Poprzez akcję przypominamy, że patriotyzm ma wiele oblicz. Jednym z nich jest codzienne dbanie o bezpieczeństwo własne, swoich najbliższych oraz innych uczestników ruchu drogowego. Założenie odblaskowej opaski „kosztuje” pieszego zaledwie kilka sekund, a może uratować życie. Liczymy też na to, że każdy kierowca, który otrzyma od nas biało-czerwoną opaskę, kiedy na nią spojrzy, chętniej niż zwykle zdejmie nogę z gazu – dodał K. Drażba.

– Pomorska Policja realizuje wiele przedsięwzięć profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Zmierzamy do tego, by ofiar na drodze było jak najmniej. 100. rocznica odzyskania niepodległości to dobry moment, by przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W ramach corocznej akcji „Znicz” policjanci będą rozdawać biało-czerwone odblaskowe opaski przypominając, że bezpieczeństwo pieszych jest niezwykle istotne. Rozdamy łącznie 25 tys. opasek  – zaznaczył w swoim wystąpieniu insp. R. Sudenis.

Przedstawiciele Policji podkreślali, że każdy z nas może wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze. Nawet mały odblask po zmierzchu nabiera ogromnego znaczenia; sprawia, że stajemy się widoczni. Jest to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, gdy szybko zapada zmrok, a warunki atmosferyczne często dodatkowo pogarszają widoczność na drodze.

Zgodnie z prawem, każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Zachęcamy do noszenia odblasków także na terenach zurbanizowanych. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

Briefing prasowy był również okazją do zaprezentowania mediom najważniejszych inicjatyw prowadzonych przez IPN Gdańsk wpisujących się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

– Od 1 września prowadzimy akcję „Mój pierwszy zeszyt”. Wyprodukowaliśmy kilkadziesiąt tysięcy zeszytów, na okładach których przedstawieni są Ojcowie Niepodległości. Tego typu upominki trafiły już do 10 tys. uczniów. Akcja ciągle trwa – mówił K. Drażba.

Naczelnik OBEN przypomniał również o wystawie „Ojcowie Niepodległości”, najnowszej ekspozycji IPN Gdańsk „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”, a także o konferencjach naukowych poświęconym wątkom niepodległościowym i Regionalnym Turnieju Debat Oksfordzkich Pomorza i Kujaw skupionym wokół roku 1918 (finał 20 listopada w Tczewie).

– Przygotowujemy również kalendarz formacji kawaleryjskich II RP stacjonujących na Pomorzu i Kujawach z sylwetkami polskich bohaterów – dodał.

– Poprzez akcję „Bądź widocznym patriotą” chcemy przypomnieć kierowcom oraz ich rodzinom o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również zachęcić do udziału w organizowanych przez IPN prelekcjach, wystawach, spotkaniach dyskusyjnych, konkursach. Na bieżąco informujemy o nich na naszej stronie internetowej www.gdansk.ipn.gov.pl oraz portalu mojaniepodlegla.pl – podsumował K. Drażba.  

Rozdawanie opasek rozpocznie się na terenie całego Pomorza w przeddzień Wszystkich Świętych na drogach wylotowych i trasach koło cmentarzy i potrwa do ok. 5 listopada.