Wystawy

Otwarcie wystawy „Polski gen wolności. 150 lat walk o niepodległość (1768–1918)” w Klubie Garnizonu Warszawa – 20 lutego 2019

20 lutego 2019 w Klubie Garnizonu Warszawa, przy al. Niepodległości 141A, otwarta została wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Polski gen wolności. 150 lat walk o niepodległość (1768–1918)”. Wystawę otworzyli prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb.

Treść ekspozycji jest uzupełnieniem do wydarzeń z jesieni 1918 roku, kiedy to rozpoczął się proces budowy odradzającego się państwa polskiego. Sama wystawa „Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość” została przygotowana przez szczeciński oddział IPN.

Narracja główna, prezentowana na 22 planszach frontowych (białych), uporządkowana została chronologicznie, z wyszczególnieniem kluczowych wydarzeń historycznych i zjawisk kulturowych. Prezentuje najważniejsze momenty walk o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc.

Dopełnienie narracji stanowi oś czasu, która swoim kształtem nawiązuje do łańcucha DNA i zawiera najważniejsze daty tej wielowątkowej, wielopokoleniowej historii.