Wystawy

Prezentacja wystawy „Wielkopolanie dla Niepodległej. Oddziały wielkopolskie w walkach o wschodnią granicę Rzeczypospolitej” – Poznań, 2–13 listopada 2020

2 listopada przed gmachem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przy Al. Niepodległości postawiona zostanie wystawa plenerowa pt. „Wielkopolanie dla Niepodległej. Oddziały wielkopolskie w walkach o wschodnią granicę Rzeczypospolitej”.

Na ekspozycji przygotowanej przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej przedstawione zostaną dzieje tworzenia formacji wielkopolskich oraz ich udział w walkach w Małopolsce Wschodniej i na wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920. Zaprezentowane będą również unikatowe fotografie pochodzące ze zbiorów prywatnych oraz instytucji muzealnych i archiwalnych. Niestety, ze względów sanitarno-epidemiologicznych nie odbędzie się planowana sesja popularnonaukowa połączona z promocją albumu dr. Adama Pleskaczyńskiego i dr. Michała Krzyżaniaka pt. „Oddziały wielkopolskie w walkach o wschodnią granicę Rzeczypospolitej”. Książka będzie natomiast do nabycia w księgarni internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Partnerami wystawy są: IPN Oddział w Białymstoku, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Urząd Miejski w Brodnicy, Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie oraz Fundacja Zakłady Kórnickie.

Serdecznie zapraszamy na wystawę, która prezentowana będzie przed budynkiem WUW do 13 listopada 2020 r.