Wystawy

Wystawa „Roman Dmowski (1864-1939)” w Przystanku Historia – Katowice, 9 maja – 30 czerwca 2018

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza do zwiedzania wystawy „Roman Dmowski (1864-1939)” przygotowanej przez Muzeum Niepodległości.

Wystawa prezentuje, w ujęciu chronologicznym, życie i polityczne dokonania jednego z współtwórców Niepodległości, lidera Narodowej Demokracji i twórcy oryginalnej myśli politycznej. Na szczególną uwagę zasługują tablice, na których prezentowane są wysiłki niepodległościowe Romana Dmowskiego w okresie I wojny światowej i konferencji pokojowej w Paryżu. Wiele ilustracji, dokumentów i zdjęć jest prezentowana na tej wystawie po raz pierwszy i pochodzi z Archiwum Romana Dmowskiego, pozyskanego przez Muzeum Niepodległości od Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego (m.in. rękopisy memoriałów w sprawie polskich granic zachodnich, legitymacja uczestnika konferencji pokojowej oraz zdjęcia z okresy paryskiego). Wystawa składa się z 30 plansz.

Kurator wystawy: Jan Engelgard.

Wystawę można było zobaczyć w dniach od 9 maja do 30 czerwca 2018 r., od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika (ul. św. Jana 10, III piętro).