Inauguracja akcji edukacyjnej IPN „Biało-czerwony szlak. Moja Niepodległa” – Piotrków Trybunalski, 21 maja 2018

W poniedziałek 21 maja w południe, w wielu miastach Polski nastąpiła inauguracja akcji edukacyjnej IPN „Biało-czerwony szlak. Moja Niepodległa”. W Łódzkiem pierwszym miastem na biało-czerwonym szlaku jest Piotrków Trybunalski, gdzie prezentujemy plenerową wystawę „Ojcowie Niepodległości”. Z ekspozycją można zapoznać się do 11 czerwca w Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba przy ul. Krakowskie Przedmieście 2.

Przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie wystawa składa się z 20 paneli. Część wstępna zawiera m.in. oś czasu przedstawiającą najważniejsze wydarzenia prowadzące do odzyskania przez Polskę Niepodległości, mapę Polski z lat 1918-1923 ukazującą procesy kształtowania się granic polskich, a także pierwszą stronę „Monitora Polskiego” z 11 XI 1918 r. W głównej części wystawy zaprezentowano sylwetki wybitnych mężów stanu: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Plansze zawierają wielkoformatowe zdjęcia postaci oraz ich krótkie biogramy.

Piotrków Trybunalski nie został wybrany na miejsce prezentacji wystawy przypadkowo. W lutym 1915 r. do tego miasta przeniesiono siedzibę Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego. Najważniejszym zadaniem komórki kierowanej przez ppłk. Władysława Sikorskiego była rozbudowa Legionów Polskich. W maju 1915 r. w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego została sformowana III Brygada Legionów.

Afisz Centralnego Biura Werbunkowego Legionów Polskich

Siedziba Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego w Piotrkowie Trybunalskim (Centralne Archiwum Wojskowe)

Tym wydarzeniom będzie poświęcony wykład dr. Marty Walak odbywający się 24 maja 2018 r. o godz. 17.00 w piotrkowskiej filii UJK (ul. Słowackiego 114/118) w ramach organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Akademii Niepodległości.

Na wernisażu wystawy „Ojcowie Niepodległości” odbyła się także promocja gry edukacyjnej „Twórcy Niepodległości”, opracowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. Jest to gra typu memory przeznaczona dla graczy w wieku od 10 lat, przypominająca sylwetki wybitnych Polaków, którzy przysłużyli się sprawie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Zadaniem graczy jest odsłanianie zawartości kart po dwie tak, aby odnaleźć parę postać–wydarzenie.