Inauguracja „Biało-czerwonego szlaku »Moja Niepodległa«” w Wielkopolsce i otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” – Nowy Tomyśl, 21 maja 2018

W roku 2018 przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym szczególnym okresie przypominamy sobie dążenia Polaków, którzy przez okres 123 lat zaborów starali się odzyskać Niepodległość, walcząc zbrojnie i prowadząc działania organicznikowskie. W roku 1918 marzenia naszych przodków przestały być dążeniami, a stały się rzeczywistością, walka o Wolną Rzeczypospolitą była udziałem wielu osób i środowisk, to był wielki wspólny wysiłek Polaków, wysiłek ponad podziałami.

W 100. rocznicę  tego wielkiego wydarzenia Instytut Pamięci Narodowej przygotował wiele inicjatyw naukowych i edukacyjnych, najważniejszą z nich jest „Biało-czerwony szlak »Moja Niepodległa«” – wydarzenie edukacyjne, którego celem jest przypominanie o wspaniałej postawie naszych przodków. W ramach tego wydarzenia na terenie całej Polski wspólnie z lokalnymi samorządami będziemy prezentowali w przestrzeni publicznej przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę plenerową „Ojcowie Niepodległości”.

Inauguracja „Biało-czerwonego szlaku »Moja Niepodległa«” w Wielkopolsce wraz z otwarciem wystawy miała miejsce w Nowym Tomyślu 21 maja 2018 r. o godz. 12:00 na Placu Niepodległości.

 

 

Uroczystości zorganizował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu wspólnie z Burmistrzem Nowego Tomyśla oraz instytucjami tworzącymi Akademię Niepodległości, której inicjatorem jest również Instytut: Zespołem Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu, Wydziałem Zamiejscowym Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Nowym Tomyślu oraz Stowarzyszeniem Kopernik NT w Nowym Tomyślu.