Wystawa „Ojcowie Niepodległości” otwarta – Lubichowo, 27 czerwca 2018

Uroczyste otwarcie wystawy z udziałem przedstawicieli gdańskiego oddziału IPN odbyło się w kościele pw. św. Jakuba Apostoła Starszego.

Wystawa „Ojcowie Niepodległości” wpisuje się w biało-czerwony szlak „Moja Niepodległa”. W głównej części ekspozycji zaprezentowane zostały postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego.

Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych.

– Nie byłoby gigantycznego sukcesu odzyskania niepodległości bez tego, co jest na tej wystawie wyraźnie podkreślone – współpracy ludzi wywodzących się z różnych tradycji i środowisk politycznych, mających inne poglądy, odmiennie patrzących na otaczającą ich rzeczywistości – mówił prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Odział w Gdańsku.

Uroczystość otwarcia wystawy stanowiła jeden z punktów odbywającego się już po raz szesnasty Rajdu Pieszego Szlakiem Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. „Łupaszki” współorganizowanego przez IPN Oddział w Gdańsku. Więcej na temat Rajdu tutaj: https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/54784,Zakonczyl-sie-XVI-Rajd-Pieszy-Szlakiem-Zolnierzy-5-Wilenskiej-Brygady-AK-mjr-Lup.html

Więcej o biało-czerwonym szlaku „Moja Niepodległa” tutaj: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/52375,Bialo-czerwony-szlak-Moja-Niepodlegla-otwarcie-w-Wegrowie-21-maja-2018.html

Podczas wydarzenia były wykonywane zdjęcia oraz filmy, które mogą być wykorzystane na: gdansk.ipn.gov.pltwitter.com/IPNGdansk oraz www.facebook.com/IPN.Gdansk.

Powiązane informacje