Edukacja

Prelekcja dr Barbary Męczykowskiej „Kształtowanie się północnych granic II Rzeczypospolitej” – Działdowo, 6 lutego 2020

Organizatorami spotkania byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” oraz Muzeum Pogranicza w Działdowie.

W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Działdowie odbyło się pierwsze w 2020 r. spotkanie w ramach Akademii Niepodległości. Zaprosiliśmy na prelekcję historyczną dr Barbarę Męczykowską, historyk i edukatorkę z Oddziału IPN w Gdańsku. Tematem spotkania było „Kształtowanie się północnych granic II Rzeczypospolitej”. Spotkanie rozpoczął prezes Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” Zenon Gajewski (współorganizator Akademii Niepodległości)

W Akademii Niepodległości wzięła udział licznie młodzież z okolicznych szkół. Dla uczestników spotkania przygotowaliśmy pamiątki w postaci biało-czerwonych opasek oraz okolicznościowych egzemplarzy „Biuletynu IPN”. W tym roku Akademia obchodzona jest bowiem w szczególnym czasie – 100. rocznicy włączenia Działdowa w granice Rzeczypospolitej. Uroczystości z rocznicą związane odbyły się w działdowskim zamku w Muzeum Pogranicza 17 stycznia br.

Na następne spotkanie zapraszamy latem br.

***

„Akademia Niepodległości” to obliczony na cztery lata (do połowy 1921 r.) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wnoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, będziemy sięgać do wątków lokalnych. W zależności od personalnego składu uczestników, zainteresowania etc. możliwe jest podejmowanie dyskusji, pogłębianie poszczególnych kwestii, odsyłanie do literatury przedmiotu. Każdorazowo pojawi się konkretne przesłanie, cały cykl został bowiem pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązania do Ojczyzny.

  • Dr Barbara Męczykowska (IPN Gdańsk) i Zenon Gajewski (prezes Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość”), który zapowiedział spotkanie
  • Materiały edukacyjne dla uczestników spotkania przygotowane przez IPN