Przystanek Historia

Przystanek Historia IPN w Chicago – 24–31 października 2018

Trwa kolejna edycja Przystanku Historia IPN w Chicago.

W dniach 24–31 października 2018 w Chicago odbywają się spotkania w ramach projektu Przystanek Historia IPN. W Chicago partnerem Instytutu Pamięci Narodowej jest Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości przypominamy Polakom mieszkającym w Chicago o tym ważnym wydarzeniu. Podczas wizyty  pracowników Biura Edukacji Narodowej IPN odbywają się lekcje dla uczniów polskich szkół w Chicago oraz warsztaty dla nauczycieli, przybliżające sylwetki Ojców Niepodległości i ich rolę w tworzeniu Polski a także historię Baśki Murmańskiej, niedźwiedzicy towarzyszącej polskim żołnierzom. Dodatkowo edukatorki z BEN IPN odwiedzają miejsca pamięci związane z historią Polaków – pomnik Hallerczyków, pomnik katyński i smoleński oraz Muzeum Polskie w Chicago. Złożyły także wizytę w Kongresie Polonii Amerykańskiej i w archiwum „Dziennika Związkowego”, najstarszej polskojęzycznej gazecie na świecie. Nasi przedstawiciele opowiedzieli także o swojej wizycie w chicagowskich mediach – w radio WPNA.

Kolejnym etapem podróży będzie Nowy Jork, gdzie już po raz piąty odbędzie się Przystanek Historia IPN realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem „Pamięć”