Przystanek Historia

Przystanek Historia IPN Nowy Jork – „Moja Niepodległa”

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli spełnił się sen pokoleń Polaków, którzy marzyli o wolnej i niepodległej Polsce. Państwo Polskie powróciło na mapę świata! Odzyskanie niepodległości dokonało się nie tylko na polach bitew, ale także poprzez zmagania o zachowanie polskiej kultury i języka. Pomimo wieloletniej rusyfikacji i germanizacji Polacy nie ugięli się pod pręgieżem zaborców – zachowali narodową tożsamość, przekazując polską mowę kolejnym pokoleniom.

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Polacy w kraju i za granicą poprzez liczne wydarzenia oddają cześć tym, dzięki którym dzisiaj możemy cieszyć się wolnością. Stowarzyszenie Pamięć pragnie zaprosić na jedno z takich wydarzeń, które będzie miało miejsce na początku listopada w metropolii nowojorskiej.

W dniach od 1 do 5 listopada 2018 roku odbył się V Przystanek Historia IPN,  który w całości poświęcony był 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. W tych dniach edukatorzy Biura Edukacji Narodowej IPN poprowadzili zajęcia z historii dla dzieci i młodzieży w polonijnych szkołach w NJ i NY oraz warsztaty dla nauczycieli.

Warsztaty metodyczne dla nauczycieli na temat:  „Jak uczyć o polskich Ojcach Niepodległości” oraz „Baśka Murmańska – żołnierka marszałka Piłsudskiego” odbyły się w sobotę 3 listopada w Szkole Polskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku przy 184 Metropolitan Ave., Brooklyn, NY 11211. 

W niedzielę 4 listopada w Polskim Domu Narodowym w Nowym Jorku przy 261 Driggs Ave, Brooklyn, NY 11222  odbyło się jedyne otwarte spotkanie podczas Przystanku Historia na temat: „Kształtowanie się granic II Rzeczpospolitej”. Prelekcję wygłosili pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Barbara Pamrów i Magdalena Bogdan.

Bezpośrednio po prelekcji Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej zaprosiło na projekcję filmu pt. „Pan Wołodyjowski” oraz spotkanie z aktorką Magdą Zawadzką. 

Więcej informacji o Przystanku Historia IPN Nowy Jork można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Pamięć www.pamiec.us

Goście V Edycji Przystanku Historia IPN: 

Barbara Pamrów, historyk, zastępca Naczelnika Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia”. Specjalizuje się w organizowaniu szkoleń doskonalących dla nauczycieli oraz edukacji historycznej dzieci z klas wczesnoszkolnych.

Magdalena Bogdan, historyk, psycholog oraz psychoterapeuta. Prowadzi warsztaty dla uczniów ze zróżnicowanych grup wiekowych, nauczycieli oraz dla uczestników ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.