Wydarzenia plenerowe

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – Szczecin, 11 listopada 2018

Dziękujemy za wspólne celebrowanie pod hasłem #mojaniepodległa.

 

Oddział IPN w Szczecinie świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczął już w maju tego roku. Zaprosiliśmy mieszkańców województwa do udziału w biało-czerwonym szlaku #mojaniepodległa. W pięciu miastach, oprócz prezentacji wystawy plenerowej „Ojcowie Niepodległości”, zorganizowaliśmy festyny rodzinno-edukacyjne, podczas których przybliżaliśmy dokonania: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciech Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Była to wyjątkowa okazja do pogłębienia wiedzy o procesie odzyskiwania niepodległości. Dla najmłodszych uczestników spotkania przygotowaliśmy wiele atrakcji:  kolorowanki oraz maszynę do samodzielnego przygotowania wpinek z logo #mojaniepodległa. Nie zabrakło gier edukacyjnych, w tym cieszącej się niesłabnącym zainteresowaniem gry „Polak Mały” oraz prezentowanej premierowo gry time-line „Drogi do Niepodległości”. Odwiedzający strefę edukacyjną IPN mogli sprawdzić swoją wiedzę historyczną w quizie. Spotkaniu towarzyszył pokaz sprzętu: wojskowego, w tym KTO „Rosomak”, wozów strażackich oraz radiowozów policyjnych. Narodowy Bank Polski zaprosił do mobilnego punktu wymiany monet na okolicznościowe 5 zł, upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Partnerami biało-czerwonego szlaku #mojaniepodległa w województwie zachodniopomorskim były: 12.Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, 12. Brygada Zmechanizowana, Agencja Mienia Wojskowego Oddział Regionalny w Szczecinie, Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Szczecinie, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Szczecinie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie. Pełne podsumowanie biało-czerwonego szlaku znajduje się na stronie: https://bit.ly/2yQ8hie

 

Biało-czerwony szlak nie zakończył przygotowanych przez Oddział propozycji obchodów. W listopadzie zapraszamy uczniów do udziału w dwóch konkursach na temat odzyskania przez Polskę niepodległości: IV edycji konkursu „Wokół symboli narodowych” (https://bit.ly/2OlCqek) oraz „Młodzi młodszym. Jak namalować NIEPODLEGŁOŚĆ?” (https://bit.ly/2J8lQh0).

Wszystkich mieszkańców Szczecinia zaprasiliśmu 8 listopada 2018 r.  do wysłuchania panelu dyskusyjnego „Blaski i cienie II Rzeczypospolitej”. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu dyskusji #mojaniepodległa, poświęconych tematowi odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie było okazją do oceny dwudziestu lat polskiej państwowości, tego co się udało, jak scalenie trzech różnych dzielnic czy odbudowa kraju ze zniszczeń wojennych, a co w tak krótkim czasie, a jednocześnie trudnym położeniu geopolitycznym, udać się po prostu nie mogło. Nasze zaproszenie do dyskusji przyjęli profesorowie Andrzej Chojnowski i Marek Jabłonowski. W znamienitym gronie gości nie zabrakło również prof. Janusza Farysia. Więcej informacji o panelu znajduje się na stronie: https://bit.ly/2Auylkl

11 listopada 2018 r. od godziny 12.00 zaprasiliśmy mieszkańców do odwiedzin strefy edukacyjnej Oddziału IPN w Szczecinie, która była elementem szczecińskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezowaliśmy wybrane elementy wystawy plenerowej „Ojcowie Niepodległości”, a także zaprosiliśmy do bliższego poznania: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciech Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Nie zabrakło sprawdzonych i dobrze znanych elementów, takich jak maszyna do wykonania wpinek, czy toreb z podobiznami Ojców Niepodległości. Po raz pierwszy zaprosiliśmy do sprawdzenia swojej wiedzy w niepoldegłościowym kole pytań.