Wydarzenia plenerowe

Bieg Niepodległości w Chorzowie, 9 listopada 2018

Wydarzeniem towarzyszącym była dyskusja panelowa „Jak dziś uczyć patriotyzmu”, z udziałem pracowników OBEN IPN w Katowicach

Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ropzoczęło się mszą w kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie Klimzowcu (ul. Franciszkańska 1). Następnie odbył się XVII Bieg Niepodległości. Kolejnym  punktem była dyskusja panelowa pt. „Jak dziś uczyć patriotyzmu”, z udziałem pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. W dyskusji wzięli udział również przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Debat Międzynarodowych oraz  Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. W czasie imprezy została zaprezentowana wystawa katowckiego oddziału IPN pt.„Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej”.

Wystawa przenosi nas w świat ludzi o wielkich i niezłomnych sercach opowiada o ich odwadze, wierze, nadziei, miłości, o tym co powinniśmy czynić żeby ocalić wszystko co najważniejsze. Ukazuje perspektywę zarówno ratujących jak i ratowanych. Mówi o fundamentalnym imperatywie moralnym wyrastającym z poświęcenia dla drugiego człowieka, o sensie i potrzebie niesienia pomocy w potrzebie. Kilkanaście wybranych historii prezentowanych na wystawie przedstawia losy mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, którzy dzięki swoim wyborom i czynom na zawsze zostali utrwaleni na kartach naszej historii. Wielu z nich wyróżniono Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, niektórym przyznano go dopiero pośmiertnie. Wystawa została zrealizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach.