Wydarzenia plenerowe

Uroczystość upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości „W bieli i czerwieni“ – Katowice, 10-11 listopada 2018

W programie prezentacja wystawy „Ojcowie Niepodległości” przygotowanej przez Oddział IPN w Szczecinie

Dwudniowe obchody „W bieli i czerwieni" rozpoczęły się już 10 listopada na placu Bolesława Chrobrego piknikiem militarnym z pokazami sprzętu wojskowego. Zwiedzający mogli nie tylko podziwiać, ale i dotknąć karabinki, pistolety, granatniki, czy noktowizjery m.in. z Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic. Późnym popołudniem gmach Sejmu Śląskiego, dzięki spółce Tauron, zapłonął widowiskiem świetlnym o odzyskaniu Niepodległości połączony z występem Teatru Ognia Nam-Tara z Chorzowa. Wieczorem w czasie Nocy Niepodległości w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim prezentowana była wystawa „Ojcowie Niepodległości”, przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie.

Główne uroczystości rozpoczęły się 11 listopada tradycyjnie w archikatedrze katowickiej mszą św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, w oprawie artystycznej Chóru Filharmonii Śląskiej. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli z placu przed Archikatedrą pod pomnik Józefa Piłsudskiego na placu Chrobrego. Tam nastąpiło: odegranie hymnu i podniesienie flagi państwowej, wystąpienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów. Na zakończenie odbyła się defilada służb mundurowych. W  obchodach uczestniczył  dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.