Wydarzenia plenerowe

Najsławniejsza rocznicowa wystawa „Ojcowie Niepodległości” w listopadzie do obejrzenia przed siedzibą gdańskiego oddziału IPN

Przed budynkiem IPN można już obejrzeć wystawę, która wpisuje się w trwające od roku obchody stulecia Odzyskania Niepodległości.

Za kilkanaście dni, 11 listopada, będzie to już 101. rocznica, ale na Pomorzu, z naszej regionalnej perspektywy to za dwa miesiące będą główne rocznice, związane z powrotem Pomorza do Polski w 1920 roku, gdy od 17 stycznia, od Gniewkowa pod Toruniem, Gołubia nad Drwęcą i Działdowa na południowych Mazurach, do 10 lutego trwała wspaniała operacja odbudowywania Polski, także w jej północnej części, z pięknym akcentem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku. Na wystawie pomorski akcent wyraża siódma wielka postać związana z Polską akcją niepodległościową sprzed 100 lat: generał Józef Haller. Ponadto wystawa prezentuje sylwetki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego – osób o różnych poglądach politycznych, różniących się przynależnością społeczną i religią, urodzonych pod różnymi zaborami, a mimo to potrafiących zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu, jakim była niepodległość.


Prezentacja wystawy IPN „Ojcowie Niepodległości”
al. Grunwaldzka 216 (przed budynkiem Oddziału IPN w Gdańsku)
1–25 listopada 2019