Wydarzenia plenerowe

„Tryptyk Niepodległa” – koncert w ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski – Bydgoszcz, 20 stycznia 2020

Uroczystości były objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości.

W poniedziałkowy wieczór 20 stycznia 2020 r. w Sali Manru Opery Nova w Bydgoszczy odbył się koncert zatytuowany „Tryptyk Niepodległa”. Była to muzyczna opowieść o dążeniu do Niepodległości w trzech aktach: Niewola / Walka / Wolność. Koncert wykonali młodzi, wybitni indywidualiści polskiej sceny muzycznej: Krzysztof Iwaneczko, Adam Lemańczyk i Maciej Olesiński. W jego trakcie zaprezentowane zostały nowe utwory muzyczne, utrzymane w kanonach muzyki rozrywkowej, skomponowane m. in. do tekstów wybitnych polskich poetów: Adama Mickiewicza, Marii Konopnickiej, Kornela Ujejskiego, Cypriana Kamila Norwida.

Wśród zebranych gości znaleźli się m.in.: prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, Edyta Cisewska, naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy, radni Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, nauczyciele oraz młodzież szkół z województwa.

Organizatorzy:

  • Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy,
  • Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.