Wydarzenia plenerowe

Koncert patriotyczny IPN Gdańsk „Wiwat Niepodległa!” z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem – Puck, 9 lutego 2020

Utwory polskich kompozytorów wykonała orkiestra „Progress”. Współorganizatorem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

W puckiej farze odbył się koncert „Wiwat Niepodległa”, który uświetnił obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W murach wielowiekowej świątyni zabrzmiały nuty wybitnych polskich kompozytorów. Wybór utworów nawiązywał do historycznych wydarzeń, które rozegrały się wiek temu.

Kompozycję pięknie wykonała piętnastoosobowa orkiestra „Progress”. Towarzyszyło jej troje solistów: Paweł A. Nowak (akordeon), Magdalena Chmielecka (wokal, sopran) oraz Łukasz Perucki (skrzypce).

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku (współorganizator wydarzenia) reprezentował dyrektor, prof. Mirosław Golon. Na wstępie podziękował pomysłodawcom i współorganizatorom uroczystości: burmistrz Pucka Hannie Pruchniewskiej i proboszczowi puckiej fary ks. prałatowi Jerzemu Kuncy. Następnie zaznaczył:

Dzisiaj usłyszą Państwo piękne utwory Frederyka Chopina i Ignacego Paderewskiego, naszego kompozytora i jednego z twórców naszej niepodległości [....] Przed rokiem 1919 r. to dzięki jego zaangożowaniu – razem z Romanem Dmowskim – dyplomatycznie wywalczono tak wiele dla Polski. [....] To była nieprawdopodobnie korzystna sytuacja, że bez walk, bez przelewania krwi, bez marnowania broni i amunicji zajęliśmy [w 1920] roku ten cenny, bogaty, ludny region.

Prof. Mirosław Golon podkreślił również ogromny wkład Kościoła (w tym ks. Józefa Wryczy) w odzyskanie niepodległości i cenę, jaką zapłaciło duchowieństwo w niemieckich, okrutnych represjach po wybuchu II wojny światowej:

W 1939 r. Niemcy wystawili nam potworny rachunek i zapłaciliśmy kilkudziesięcioma tysiącami ofiar, o czym wiedzą wszyscy Ci, którzy mają tutaj bliskich krewnych straconych już 80 lat temu w Lasach Piaśnickich. 

W koncercie uczestniczyli licznie mieszkańcy Pucka, Pomorza i zaproszeni goście.

Od południa stoisko wydawnictw IPN towarzyszyło konferencji popularnonaukowej „Polskie drogi do morza”, która odbyła w puckim ratuszu. Dla gości przygotowaliśmy szereg okolicznościowych wydawnictw związanych z historią Niepodległej, walk o granice II Rzeczypospolitej oraz o polskim morzu.

 

UTWORY WYKONANE W CZASIE KONCERTU:

  • Michał Lorenc –  „Ave Maria”
  • Bogdan Precz – „Fantasia Polacca”
  • Ignacy Jan Paderewski – „Gdy ostatnia róża”
  • Fryderyk Chopin – „Nokturn cis moll”
  • Antoni Wojnar – „Zaślubiny Polski z morzem” na akordeon i orkiestrę smyczkową
  • Henryk Wieniawski – „Polonez D dur”
  • Tadeusz Paciorkiewicz – „Andante”
  • Mieczysław Karłowicz – „Na spokojnym, ciemnym morzu”
  • Henryk Wars / Jerzy Jurandot – „Powróćmy jak za dawnych lat”
  • Paweł A. Nowak – Suita na akordeon z filmu „Kamienne serce” na podstawie legendy „Stolem i Stolemka” Janusza Mamelskiego