Wydarzenia plenerowe

Spektakl słowno-muzyczny pt. „Wódz” według scenariusza i w reżyserii Leszka Kumańskiego – Kielce, 5 grudnia 2017

W 150 rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego zaprezentowany zostanie spektakl słowno-muzyczny pt. „Wódz” według scenariusza i w reżyserii Leszka Kumańskiego – 5 grudnia 2017, godz. 19.00, Kieleckie Centrum Kultury, pl. Moniuszki 2B, Kielce.

Patronat nad wydarzeniem objęła Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wspólnie z Prezydentem Miasta Kielce, Wojewodą Świętokrzyskim, Wiceprezesem Rady Ministrów, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministrem Obrony Narodowej.

„Wódz” to widowisko ukazujące najważniejsze chwile w życiu i działalności Józefa Piłsudskiego, przywołujące istotne dla Polski rozmowy, refleksje, rozterki, diagnozy tak samego Piłsudskiego, jak i bliskich mu osób. Część rozmów odtwarzana jest przez aktorów, którzy wcielają się w rolę Piłsudskiego, jego żony, bliskich współpracowników, a także polityków. Część faktów i przełomowych dni – zarówno w życiu Józefa Piłsudskiego, jak i w historii Polski – ukazują odtwarzane na ekranach materiały archiwalne. W widowisku prezentujemy także najpiękniejsze pieśni legionowe i patriotyczne.

Autorowi scenariusza przyświecała idea ukazania Józefa Piłsudskiego w najważniejszych dla państwa polskiego momentach oraz istotnych myśli i przesłania ważnego dla współczesnych Polaków. Autor spektaklu skupił się na walce Piłsudskiego o wolną Polskę, o jej kształt po odzyskaniu niepodległości. W widowisku ukazane są także znaczące dla historii Polski fragmenty biografii Piłsudskiego związane z Kielcami.

  • Spektakl słowno-muzyczny pt. „Wódz”
    Spektakl słowno-muzyczny pt. „Wódz”