Wydarzenia plenerowe

Rajd rowerowo-kajakowy „Marsz nad Odrę” im. kpt. Roberta Oszka – Rybnik – Stodoły, 23 – 24 czerwca 2018

W 1927 r., dla uczczenia w piątej rocznicy objęcia Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą, Związek Powstańców Śląskich zorganizował Marsz Powstańców nad Odrę. Wzięło w nim udział przeszło 400 osób. Trasa ówczesnego marszu podzielona była na trzy etapy: od dawnej granicy w Mysłowicach do Orzesza, z Orzesza do Rybnika i z Rybnika do Olzy. Impreza odbywała się corocznie do wybuchu II wojny światowej.

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości katowicki oddział IPN postanowił przywrócić tą tradycję. W związku z tym, że w bieżącym roku obchodzimy również 80. rocznicę śmierci legendarnego dowódcy powstańczego, kapitana marynarki Roberta Oszka, rajd nazwano jego imieniem, zmieniając też jego formułę na rajd rowerowo-kajakowy. Oferta skierowana została do rodzin z dziećmi.

Rajd odbył się w dniach 23-24 czerwca. W jego organizacji wzięli udział harcerze z Boguszowickiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Ślady” oraz rekonstruktor Przemysław Knapik. Uczestnicy przybyli na miejsce koncentracji na przystani „Aktywni” w Rybniku Stodołach, zaliczając po drodze punkty kontrolne. Następnie zapoznali się z historycznymi mundurami i uzbrojeniem. Dużą atrakcją była prezentacja zadań i sprzętu bojowego jednostki specjalnej „Agat” z Gliwic, której jedna z kompanii stara się o przyjęcie imienia i tradycji kpt. Roberta Oszka. Następnie uczestnicy wysłuchali wykładu Zbigniewa Gołasza z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach pt. „Robert Oszek (1896-1938) Żołnierz Niepodległej”. Po kolacji wysłuchali też koncertu harcerzy i harcerek z Boguszowic. Następnego dnia po śniadaniu, uczestnicy przeszli przeszkolenie z zakresu kajakarstwa i bezpieczeństwa i wyruszyli szlakiem wodnym ze Stodół do Rud, pokonując meandry Rudy, zwaliska drzewne i mielizny, z którymi Oszek zmagał się również podczas bohaterskich walk z bolszewikami, za które odznaczono go krzyżem Virtuti Militari oraz trzykrotnie Krzyżem Walecznych na Prypeci, oraz podczas heroicznej ewakuacji z Mozyrza do Pińska. Po przybyciu do Rud kolejką wąskotorową udali się do Paproci – skąd na rowerach dojechali z powrotem do Stodół, gdzie wzięli udział w grach i zabawach przygotowanych przez organizatorów. O godz. 15.00 nastąpiło zamknięcie rajdu przez komendanta rajdu, Zbigniewa Gołasza.

Fot. Boguszowickie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Ślady”, Z. Gołasz.

  • Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum czynu Powstańczego w Górze św. Anny.
    Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum czynu Powstańczego w Górze św. Anny.