Wydarzenia plenerowe

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie na Polskim Pikniku Rodzinnym z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – Mannheim (Niemcy), 16–17 czerwca 2018

W sobotę 16 czerwca 2018 r. w Mannheim (Herzogenriedpark) w godzinach 10.00–18.00 odbył się Polski Piknik Rodzinny z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Towarzystwo Niemiecko-Polskie (Deutsch-Polnische Gesellschaft Mannheim-Ludwigshafen e.V.) oraz Polską Misję Katolicką w Mannheim. Udział w nim wzieli m.in. przedstawiciele warszawskiego Oddziału IPN prof. Jerzy Eisler (dyrektor) i Sławomir Stępień.

Jednym z elementów programu był wykład prof. Eislera „Jedna Polska czy trzy Polski: 1918 – 1944 – 1989?”. W czasie Pikniku zaprezentowane zostały także publikacje przygotowane przez IPN.

Ponadto w programie znalazły się występy wielu zespołów (Go!band, jazzowy zespół Orange Trane, Ziemia Bydgoska, Kujawiak, Armia Pana). Zaprezentowały się także dzieci i młodzież z Polskiej Misji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Wawel. Przewidziane są gry i zabawy edukacyjne, zaprezentowana zostanie także polska poezja dziecięca oraz recytacja poezji Adama Mickiewicza.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Mannheim-Ludwigshafen oraz Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim.

Następnego dnia, w związku z przypadającą w tym roku 50. rocznicą wydarzeń Marca 1968, w siedzibie Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim prof. Jerzy Eisler wygłosił wykład pt. „Marzec 1968 – spojrzenie po pół wieku”. Wykład został połączony z prezentacją filmu przygotowanego przez Sławomira Stępnia z materiałów archiwalnych zrealizowanych przez Służbę Bezpieczeństwa, pt. „Marzec 1968. Z Archiwum IPN”, wraz z komentarzem.