Wystawy

Prezentacja wystawy „Ojcowie Niepodległości" w ramach 8. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Katowice, 17-19 października 2018

Wernisaż wystawy odbył się 18 października 2018

18 października 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbył się wernisaż wystawy „Ojcowie Niepodległości". Prezentacja wystawy towarzyszy 8. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: Tadeusz Donocik, Prezes Honorowy Regionalnej Izby Gospodarczej, dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, dr Franciszek Ręka, prezes Fundacji Gaudete oraz Mariusz Skiba, wiceprezydent miasta Katowice. W trakcie wernisażu Zbigniew Gołasz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach przedstawił sylwetki zaprezentowanych na wystawie „Ojców Niepodległości” oraz opowiedział o interesujących wątkach historycznych związanych z ekspozycją IPN.

Wystawa została przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.

Ponad dwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim. Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.

Ekspozycję przygotował szczeciński oddział IPN.

Wystawa do końca roku będzie eksponowana w blisko 120 miejscowościach w ramach akcji „Biało-czerwony szlak »Moja Niepodległa«”.

Organizatorem wydarzenia jest Oddział IPN w Katowicach oraz Fundacja „Gaudete“.